Lovela Baby – oficiální web

Navrhnutá so starostlivosťou a láskou
pre citlivú pokožku vášho bábätka
 

Lovela pre zdravie

 

Rady Odborníka

Ak máte akýkoľvek problém, čo sa týka pokožky vášho bábätka, opýtajte sa priamo našej expertky, pani doktorky Havlíčkovej zo združenia Dětem zdraví.

 

Opýtajte sa:

 
 
 

Odpovede na Vaše otázky:

 • Otázka č. 1
Materské znamienka – ak sú v rodine dedičné a už u malého dieťaťa (4 roky) sa začínajú objavovať, ako často je vhodné chodiť na kontrolu znamienok k lekárovi (1x ročne alebo menej často)?
 • Otázka č. 2
Plavánie, sauna a vyrážka – mamička sleduje na pokožke svojej dcérky (10 mesiacov) po kúpaní/detskom plávaní a následne po pobyte v saune drobnú vyrážku (jemne červená krupička, ktorá za 1-2 dni zmizne). Môže byť táto vyrážka reakciou na pobyt v saune? Je lepšie saunu vynechať alebo chodiť ďalej, keď vyrážka takto vždy zmizne?
 • Otázka č. 3
Vracajúci sa pľuzgiere – Dievčatko (dnes 13 mesiacov) malo od 7 týždňov do 7 mesiacov ekzém, postupne se vytratil. Od tej doby sa jej ale robia pľuzgiere na dlaniach, prstoch i chodidlách – nemajú v sebe žiadnu tekutinu, keď sa strhnú, je pod nimi citlivá koža, ktorá občas praská. Na premazávanie používa mamička konopnú masť, avšak po zahojení problematického miesta sa pľuzgier opäť objaví a všetko sa opakuje.
 • Otázka č. 4
Ako spoznať atopický ekzém? Ako rozoznať, že problém s pokožkou dieťatka súvisí s atopickým ekzémom a nie je to napríklad len alergická reakcia či inak podráždená koža. Dá sa všeobecne povedať, aké štandardné prejavy kože trpiaci atopickým ekzémom má?
 • Otázka č. 5
Problém s prasklinami za uškami – dievčatko (2,5 roka) si niekedy tieto prasklinky rozškrábe do krvi, pokožka je suchá, drobivá, dieťa má tendenciu si na uško siahať , krútiť s ním, ťahať ho (nezdá sa, že by ju to bolelo), robieva to počas hry, jedla, vo vani ...Po aplikácii Elecomu, ktorý odporučila detská lekárka sa ranky zahoja, zvyčajne do 14 dní je ale všetko späť. Máte nejakú radu, čo s tým?
 • Otázka č. 6
Pupienky/vyrážka okolo úst – obvykle ročné až dvojročné deti trpiace vyrážkou okolo pusinky – môže byť spôsobené cumlíkom? Mamička zakúpila v lekárni Bioderma ABCDer Peri –orál krém a podráždena koža sa upokojila. Treba riešiť radšej s detským pediatrom, ak sa situácia zlepšuje? Čo byste mamičkám s deťmi trpiacimi týmito preblémami (zrejme spojenými s cumlíkom a silnejším slinením v dôsledku napríklad rastúcich zúbkov) radila?
 • Otázka č. 7
Čo vynechať z jedálnička 1,5 rok starého dieťaťa, u ktorého sa objavil ekzém? Mamička sa obáva, aby s vynechaním niektorých zložiek potravy nenarušila detský vývoj a aby splnila všetky nároky na výživu a dobrý vývoj.
 • Otázka č. 8
Jahodové znamienko - dievčatku (1 rok a 3 mesiace) sa asi 3 týždne po pôrode urobilo dole na tváričke tzv "jahodové znamienko", dnes je široké asi 1cm, vystúpené a navyše sú vidieť okolo maličké červené vlásenky. Mamička by rada vedela, či je lepšie čakať alebo odstrániť znamienko (vyrezanie či laiser). Obavy sú predovšetkým z toho, aby jej deti, s ktorými príde do styku, treba znamienko nerozškrábaly a tak jej neublížili (znamienko je iné a deti láka na neho siahať).
 • Otázka č. 9
Vyrážka na tvári - tvrdá krupička - Krupička (začervenané farby) na tváričkách a okolo uší - veľmi výrazne "vylezie" pri pobyte vonku, pri prechode do teplého prostredia má dieťa na tvárach výrazné červené fľaky. Vyrážka z jedla aj potničky boli vylúčené, čo by to mohlo byť a čo môže mamička pre svoje dieťa urobiť?
 • Otázka č. 10
Aký typ (druh, značka) vlhčených obrúskov používať, ak má dieťa atopický ekzém? Existuje na trhu nejaký, ktorý by ste odporučila?
 • Otázka č. 11
Existuje šanca, že sa dá atopický ekzém vyliečiť úplne? Teda na celý život?Alebo ide len mierniť jeho príznaky, ale človek sa ho nezbaví úplne nikdy?
 • Otázka č. 12
Máte skúsenosti s konopnými masťami na ekzémy? Ak áno, ktorý by ste odporučila (typ, značku)?
 • Otázka č. 13
Niektorí ľudia majú skúsenosť, že sa ekzém stratí sám, obvykle v puberte. Má puberta a hormonálny "prerod" v organizme vplyv na atopickej ekzémy?
 • Otázka č. 14
Všeobecne si mamičky radia vysadiť cukor a sladkosti, obmedziť kúpanie a len sprchovať, používať len bavlnené oblečenie, bielizeň v práčke mávať dvakrát a nepoužívať žiadne ďalšie prostriedky (plákania, aviváže a pod.) Možno s týmto tvrdením v tej všeobecnej rovine (pretože je jasné, že každý ekzém bude iný) súhlasiť? Odporučila by ste ešte niečo iné?
 • Otázka č. 15
Vyrážky okolo pusinky u detí, zvyčajne do jedného roka, obvykle potom, čo "skúmajú" ústami predmety, do hodiny mizne. Jedná sa o ekzém alebo len reakciu (napr. aj v súvislosti so slinami). Dá sa tomu nejako predchádzať?(Mamičky umývajú hračky apod ale nelepší sa to). Majú niečím mazať?
 • Otázka č. 16
Menej je niekedy viac? Písala jedna mamička, že malého maže každý deň, premazáva ho Johnsons baby, olejčekom s Aloe vera aj Nivea SOS. Objavujú sa mu na tele suché fliačiky, ktoré potom zružovie a nevie si s tým rady. Čo by ste jej poradili?
 • Otázka č. 17
Jedna mamička odporúčala liečebňu v Podhájskej www.odlu.sk a tiež kúpeľovú soľ Biotermal (www.energy.cz). Odporučila by ste ako lekárka tiež?
 • Otázka č. 18
Niektorí radia využiť homeopatickú liečbu, iní kineziológie. Aký je Vás názor?
 • Otázka č. 19
Najčastejšie padajú otázky na to, či existuje nejaká pokiaľ možno univerzálna mastička, ktorú možno na atopický ekzém odporučiť a či sa masti líši podľa veku (napr. ktorá masť je doporučovaná pre novorodencov treba do 1 roka, potom pre batoľa pod.) Alebo či to vekom obmedzené nie je.
 • Otázka č. 20
Kde sa berie atopický ekzém? Písala pani, že nikto to v rodine nikdy nemal a ona ho má - ako sa to vlastne stane, že ho človek "má" a či je teda vyliečiteľný (viď. otázka č.2)
 • Otázka č. 21
Trojmesačná dcérka trpí atopickým ekzémom. Má suchú kožu, vyskúšali sme rad krémov (Excipial Hydrolotio, Skin Cap, Lipobase, Indulona modrá), príliš ale nepomáhajú. Aký krém by ste mi poradila, máte s niektorým tú najlepšiu skúsenosť? A ako najlepšie ošetrovať začervenaná miesta v podpazuší, v záhyboch na krku a pod kolenami? Skúšala som púder (pokožka je tam skôr vlhkejšie a usadzuje sa tu pot), ale čítala som, že to nie je vhodné. Skúšam Bepanthen, to trochu pomáha, ale nie úplne. Ďakujem za odpoveď. Z.J.
 • Otázka č. 22
Má 11měsíční dcérka nikdy problémy s pokožkou nemala, ale posledné dva mesiace sa nám objavila pleseň na zadočku, ktorú sme zaléčili.A potom asi týždeň po tom sa mi celá osypala drobnými pupínky.Neměla k jedlu nič iné než to čo inokedy a prací prášok mám stále rovnaký. Dávam ju Fenistil kvapky a kúpila som ju hypermargán do vody. Chtěla by som sa opýtať čím to môže být. Děkuji za odpoveď. L.N.
 • Otázka č. 23
4-týždňovej bábätko sa osypalo na lícach, uškách, čele - suché, červené, loupavé, miestami žlté chrasty. Do týždňa už to bolo na celej tvári, po 14tich dňoch sa na krku a na hrudníka objavili červené pupienky - akoby potničky. Teda úplne niečo iné ako, na tvári. Podľa pediatra to bola reakcia na prášok (prala som v prášku Persil sensitiv), tak som začala všetko bielizeň prať v Lovely + navyše sme dostali od doktorky mastičku (biely tuhý mastný púder, nezanecháva biely film). Vyrážka začala miznúť, skoro už zmizla úplne. Potom mi kamarátka odporučila na pranie mydlové orechy a ocot, tak som začala bábätku bielizeň prať v tom. Bohužiaľ vyrážka sa začína vracať. Opäť suché červené tváre a pupienky na krku.  Staršie 7-ročný syn má občas AE, príde mi to rovnaké. Doktorka si ale stojí za tým, že je to práškom na pranie. Nedojčím, nevytvorilo sa mi mlieko. Bábätko má Bebu 1 HA Premium. Viem, že takto - bez videnia - sa ťažko radí, napriek tomu by ma zaujímal Váš názor, príp. čo mi radíte, ako ďalej postupovať? Nemôže to byť reakcia na to mlieko? Vopred ďakujem za odpoveď. A.M.
 • Otázka č. 24
Ročnému synčekovi sa nedávno objavili červené suché púčiky na chrbátiku a na ručičkách suchá krupičkovitá vyrážka, ktorá ho asi veľa svrbí, väčšinou sa poškriabe až do krvi. Pani doktorka nám odporučila kúpať v soli a premazávať olejom, ale nič nám nepomáha, skúsili sme najrôznejšie krémy a masti až po domáce sadlo, ale púčiky sú stále rovnaké. Aj jedla testujeme aké môžu vadiť, zatiaľ bez úspechu. Preto by som Vás chcela poprosiť, či neviete čo by mohlo pomôcť alebo niečo odporučiť? Eva a Sebík
 • Otázka č. 25
Dcérka trpí atopickým ekzémom od 3. mesiace. Neskôr bola zistená alergia na kravské mlieko. Chodíme na kožné, gastro aj alergológii, dodržujte režim a rovnako po pár mesiacoch od návštevy u mora sa nám fľaky začnú znova objavovať, aj keď už nie v takej miere. Nedá sa morská voda ktorá jej tak svedčí niečím nahradiť u nás? Skúšame aj konopnú masť, neviete, keby som mohla očakávať nejaké zlepšenie? P. M.
 • Otázka č. 26
Atopickým ekzémom trpím niekoľko rokov, je mi 30. V priebehu tehotenstva sa ekzém stratil, ale keď sa malý narodil, tak od jeho druhého mesiaca sa ekzém opäť objavil av ešte väčšom rozsahu. Začala som brať aj homeopatiká, pretože mastičky s kortikoidmi kvôli dojčenia nemôžem Maza. Môže malý dostať ekzém odo mňa, napríklad z materského mlieka? Rozmýšľam, či ho kvôli tomu neprestať dojčiť. L.P.
 • Otázka č. 27
Moja malá má 5. týždeň a celá sa vyhádzala na tváričke. Sú to červené vyrážky. S čím ju to môžem ošetriť?
 • Otázka č. 28
Dcéra má vyrážku okolo úst od dudlíku. Nejde nám to vyliečiť, dcére je 11 mesiacov a veľa slintá. Cez noc vyrážka zosvetlí a cez deň sčervenie. Môžete poradiť nejakú masť? Doktor nám povedal - mazať panthenolom.
 • Otázka č. 29
Malinký ma 7 mesiacov a už niekolko mesiacov sa mu za uškami v záhybe už celkom až pri hlavičke tvorí taká suchá žltá kožička a má to aj trocha červené. Nie je to nejak strašné, ale malý si uško niekolko krát za deň chytá akoby si ho chcel poškrábat. Pýtala som sa detskej doktorky a povedala mi, že mu to mám natierat calciovou mastičkou, ale nezmizlo to. Ked som sa pýtala kožnej tak mi hned poradila kortikoidy, ale to malemu davat nechcem, no tiež sa mi nevyjadrila čo by to mohlo byt.Viete mi poradit. Ďakujem.
 • Otázka č. 30
Od konca mája do konca júna 2012 sme boli s dcérkou u mora v Kalábrii. Predtým to nikdy nemala a po príchode, keď sa vykúpala, urobila sa jej krupička (bezfarebná) na chrbátiku a brušku. Sú to malé, suché miesta. Natierame indulonou, ale nemizne. Čo s tým? Je nutná návšteva lekára?
 • Otázka č. 31
Mám dvojročnú dcérku ktorá ma na jednej ruke vyrážky. Detská doktorka povedala, že to je ekzém. Dala mi na to Locoid a Pytiol a už to má tri týždne na tej jednej ruke, môže sa jej to ešte aj rozšíriť? A na bruchu má trošku pupáčiky a to povedala, že je z potu a že to len vodou opláchnuť, a suchá neni vôbec ju nemusúm natierať ani po kúpaní
 • Otázka č. 32
Moja dcera má 4 týždne a má potničky, vyzeraju malé ružové niektore vyzeraju ako malé vyrážky s bielym. Žijem v Anglicku a tu mi poradili Sudocream. Malú kojim, papá, ale včera dost plakala. Poradili mi držat ju v chlade a vyzliect ju. Vyzliekla som ju a zabalila do perinky. Dúfam, že neprechladne. Čo by ste mi poradilli?
 • Otázka č. 33
Moj syn má 4,5 mesiaca a červený krk, suché škvrny na rúčkach a má vyležanu hlavičku do jednej strany. Prosim Vas mohli by ste mi poradiť, čo by som mala používať na ten krk a suché flaky na rúčkach? A čo s tou hlavičkou? Tu hlavičku má vyležanu už od konca 1. mesiaca a v ôbec sa to nezlepšuje. Mám obavy či sa mu to dá do poriadku.
 • Otázka č. 34
Mám 3 ročného syna, ktorý má už asi mesiac červený pás nad hornou perou, večne si to olizuje a už neviem, čím mu to mám natrieť. Je to červené a niekedy oranžové -dávala som pomádu a včelí vosk a nič, má to už výše mesiaca.Vedeli by ste mi poradit nejaký výrobok na to? Či ho mám biť po ústach?
 • Otázka č. 35
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, môjmu 5. mesačnému synovi sa objavili na líčkach červené pupáčiky, je to hrubé a celistvé, nijak ho to nebolí ani nesvrbí, iba to škaredo vyzerá. Plne ho kojím, je možné, aby tom mal z mliečka? Natrela som mu hlavičku aj tváričku po kúpaní krémom Excipial U Lipolotio (doporučila mi ho doktorka - malý má na hlavičke šupinky). Prosím o radu, čo by to mohlo byť, či niečím natierať? Bepanthen, Sudokrém? Ďakujem veľmi Viera.
 • Otázka č. 36
Dobrý deň, mala by som na vás jednu prosbu. Mám sedem ročnú dcérku a dlhšiu dobu má pod ľavým okom dve alebo tri krupičky. Ja ich mám tiež pod očami. Mohla by ste mi poradiť, aké masti mám zohnať, alebo mám zájsť k doktorovi? Pretože moja známa, čo sa zaoberá kozmetikou, tak mi povedala, že pod očami je to veľmi nebezpečné. Ďakujem.
 • Otázka č. 37
Dobrý deň, chcem sa opýtať, aký prací prostriedok a aviváž môžem používať, pretože môj syn má atopický ekzém. Ďakujem.
 • Otázka č. 38
Prosím, dcérke 2 roky sa urobili pred 1 dňom hore na chrbátiku červené, myslím, že svrbivé, pupáčiky, protože večer si ich začala škriabať a sú s bielou čiapočkou. Chcem sa iba opýtať, či to sú potničky? Alebo čo by to mohlo býť?
 • Otázka č. 39
Dobrý deň, môj 23 mesačný syn má na tvári, na krku, nožičkách a ručikách krupičku, na brušku iba málo. Niekteré pupáčiky sú podliaté vodou. Neštovice sú vylúčené. Sama mám atopický ekzém na rukách a manžel je alergický na ovocie. Prosím o radu ako liečiť. Ďakujme pekne, V. Ráčková
 • Otázka č. 40
Dobrý deň, moja vnučka má od narodenia na rukách a nohách krupičku – nesvrbí, na slnku červenie. Skúšali sme rôzne krémy, ale nepomáhajú. Kúpila som masť na lupienku od Dr.Michaels, tak uvidíme, čo bude. Rada uvítam Vaše skúšenosti s tímto ochorením. Ďakujem.