Lovela Baby – oficiální web

Navrhnutá so starostlivosťou a láskou
pre citlivú pokožku vášho bábätka
 

Lovela pre zdravie

 

Rady Lovely

 
Plienková dermatitída
Atopický ekzém

Plienková dermatitída je jedným z najčastejších kožných problémov u najmenších detí, tzn. detí, ktoré používajú plienky. Niektoré deti ním trpia po celý čas nosenia plienok.

Príčinou plienkovej dermatitídy je pôsobenie rôznych dráždivých faktorov: vlhkosť, nepriechodnosť vzduchu k pokožke v rozkroku, odreniny, dlhodobý kontakt s močom alebo výkalmi. Dôležité sú tiež hygienické nedostatky, málo dôkladné umývanie a vysušovanie pokožky rozkroku, nesprávny výber kozmetiky pre dojčatá, zle vyplákané plienky po praní.

Zmeny na pokožke vo forme začervenania sa objavujú presne v miestach, kde plienka prilieha k pokožke: na zadku, v rozkroku, v okolí pohlavných orgánov, slabín, podbruška, nôh. Obvykle ide o zápalový stav, ktorý má mierny priebeh. Niekedy dochádza k super-infekcii pokožky postihnutej zápalom, potom navyše pozorujeme hrudky, popraskanie, vriedky.

Liečenie miernej formy sa obmedzuje na starostlivé umývanie okolia rozkroku dieťaťa, následne na osušenie a použitie ošetrujúcej kozmetiky. Odporúča sa používať „priedušné” plienky, vysoko nasiakavé, čo umožňuje udržať pokožku v suchu. Plienky musíte dostatočne často meniť. Je potrebné sa vyhnúť vrchným nohavičkám a nepriepustným nohavičkám.

Ak sa v okolí rozkroku objavia hrudkovité zmeny, popraskanie alebo vriedky, vyhľadajte lekársku pomoc. Bude nutná zodpovedajúca liečba príčin: antibakteriálna a protiplesňová liečba.

Je potrebné zdôrazniť, že pri prevencii plienkovej dermatitídy má veľký význam prirodzená strava. Moč detí kŕmených materským mliekom má nižšie pH, čo je pre detskú pokožku veľmi vhodné a zmeny vyvolané plienkovou dermatitídou sa u týchto detí objavujú menej často a majú miernejší priebeh.